On dördüncü Osmanlı padişahı. I. Ahmet'in babası III. Mehmet, annesi de Handan Sultandır. I. Ahmet, 1590'da Manisa'da doğdu ve babasının ölümü üzerine, on üç yaşında tahta geçti. Padişahlığı sırasında yaptığı en önemli yenilik, Fatih kanunnamesinde yer alan "kardeş katli hükmü"nü uygulamadan kaldırmaktı. Babadan oğula geçen taht sistemini kaldırarak hanedanın en yaşlı üyesinin tahta geçmesini sağlayan Ekber ve Erşet sistemlerini uygulamaya soktu. I. Ahmet tahta geçtiğinde Avusturya ve İran'la savaşlar sürüyordu. Ayrıca Celâli isyanları yüzünden de Anadolu'da iç karışıklık egemendi.

I. Ahmet, 1606'da Avusturya ile Zitvatoruk Antlaşması'nı imzalayarak savaşa son verdi, Anadolu'da çıkan Celâli isyanlarını bastırmak için Kuyucu Murat Paşayı görevlendirdi. Doğuda İranlılarla yapılan çarpışmalar aralıklarla sürüyordu. Kuyucu Murat Paşa, Canbulatoğlu ve Kalenderoğlu'nun kalabalık ordusunu yenerek Celâlileri Anadolu topraklarından çıkardı. İsyanlar nedeniyle çıkan iç çatışmalar, binlerce insanın yaşamına mal oldu. Bu dönemde, Murat Reis ve Halil Paşa komutasındaki Osmanlı donanması, Ege ve Orta Akdeniz'de önemli başarılar kazandı ve bu bölgelerde Osmanlı egemenliğini yeniden sağladı. I. Ahmet, 1617'de, 28 yaşındayken hayatını kaybetti.

Önceki
Önceki Konu:
Akar
Sonraki
Sonraki Konu:
Alpöge, Atilla

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya