Bedeni dışarıdan gelen mikroorganizmalara karşı koruyan beyaz kan hücreleri. Koruyucu sisteminin bağışıklık sisteminin en önemli üyelerinden biri olan akyuvarlar kemik iliğinde ve lenf yumrularında yapılır. Kanda dolaşan akyuvarlar, yabancı cisimlerin ve bakterilerin tanımlanarak ortadan kaldırılmasında önemli rol oynarlar. Normal sayıları 1 mm3 kanda 4000-11 000 (ortalama 7000) kadardır. Hastalık durumunda sayıları 20 000'e kadar çıkabilir. Kan kanserinde sayıları sürekli olarak yüksektir.

Beş değişik tipi bulunur. Ortalama olarak tüm akyuvarların %62'sini nötrofiller, %30'unu lenfositler, %2,3'ünü ezinofiller, %0,4'ünü bazofiller ve %5,3'ünü monositler oluşturur. Nötrofiller ve lenfositler, bedene giren yabancı cisim, bakteri ve virüsleri tanımlayarak ortadan kaldırır. Ezinofil ve bazofiller, parazitlerin ve alerjik unsurların ortadan kaldırılmasında rol oynarken monositler de öteki hücrelerin işlevlerine yardımcı olur.

İLGİLİ KONULAR

Kanın Bileşenleri

Önceki
Önceki Konu:
Akşamsefası
Sonraki
Sonraki Konu:
Alabalık

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya