Yılda bir yayımlanan, her türlü bilimsel ya da pratik bilgi içerek takvimli kitap. Yılın gün, hafta ve aylarını gösteren bir takvimi, kutsal günleri gösteren bir listeyi ve genellikle kırsal kesime yönelik hava tahminlerini içeren almanaklar, mevsimlere göre çeşitli önerilerin yanı sıra bazı astronomi olgularının tarihlerini de verecek biçimde düzenlenirler.

Basılı en eski almanak olarak bilinen Le Calendrier des Berges (XV. yüzyılın sonu) ansiklopedi biçiminde düzenlenmişti. Kır yaşamını bütün yönleriyle ele alıyordu ve astronomiden yemek tarifine kadar pek çok konu hakkında bilgi içeriyordu. On sekizinci yüzyıldan başlayarak almanak hazırlamak bir tür moda hâlini aldı ve çok sayıda almanak yayımlandı. On dokuzuncu yüzyıldaysa dağıtımın yaygınlaşması ve okulların çoğalmasıyla gündelik kültürün temel başvuru kaynağı olarak kullanıldı.

Önceki
Önceki Konu:
Antifriz
Sonraki
Sonraki Konu:
Almanca

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya