Atom numarası 13 olan element. Periyodik cetvelin IIIA grubunda yer alan bir metaldir. Simgesi Al'dir. Normal koşullarda katıdır. Gümüşümsü beyaz renkli saf alüminyum yumuşaktır. Kolaylıkla şekil alabilir, işlenebilir, kalıp hâline getirilebilir.

Alüminyum, yer kabuğunda bol bulunan bir elementtir. Ancak serbest olarak bulunmaz; bileşikler hâlinde olur. Alüminyum metali, büyük oranda bir alüminyum filizi olan boksit mineralinden (alüminyum oksit) elde edilir. Alüminyum, kendisine has özellikleri ve hafifliği nedeni ile çok geniş bir uygulama alanına (uzay, uçak, taşıt, elektrik, inşaat, ambalâj, elektronik, ev gereçleri vs.) sahiptir.

1807 yılında, Sir Humphery Davy alüminyumu lâboratuvarda elektroliz yoluyla elde etmeye çalışmış, ancak başarılı olamamıştı. 1812'de, Fransa'nın Les Baux kentinde alüminyum maden cevheri bulundu. Bundan sonra, cevherlerin alaşımları ve bulundukları yere bakılmaksızın, alüminyum cevheri boksit (bauxite) olarak adlandırıldı. 1825'te, H. C. Oersted çok az da olsa alüminyum elde etmeyi başardı. Ardından F. Wöhler (1845), H. S. C. Deville (1854) ve K. J. Meyer'in araştırmaları verimli bir üretim yöntemi ortaya koydu.

Alüminyum bileşikleri çoğu bitki ve bazı durumlarda da memeliler için toksiktir.

İLGİLİ KONULAR

Periyodik Cetvel

Önceki
Önceki Konu:
Artam, Nurettin
Sonraki
Sonraki Konu:
Alüvyon

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya