Atatürk'ün Ankara'da bulunan anıt mezarı. Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Atatürk'ün ölümünden sonra onun için bir mezar yaptırma kararı alındı. Yer olarak da Rasattepe seçildi. Yapının tasarımı için açılan uluslar arası yarışmaya kırk dokuz proje katıldı. Emin Onat ile Orhan Arda'nın projesi birinci seçildi. Yapımına 1944'te başlanan Anıtkabir, dokuz yılda tamamlandı ve Atatürk'ün Etnoğrafya Müzesinde bulunan naaşı, büyük bir törenle 10 Kasım 1953'te buraya taşındı.

Anıtkabir'in yapımında Çankırı'nın açık sarı renkli traverteni kullanılmıştır. Anıtkabir'in batıdaki giriş kapısından Aslanlı Yol'a ulaşılır. Aslanlı Yol'un girişinde sağda İstiklâl, solda Hürriyet kuleleri bulunur. İki yanında Hüseyin Özkan'ın yaptığı yirmi dört Hitit aslanı heykeli vardır. Aslanlı Yol, Zafer Alanı'nda son bulur. Anıtkabir'in ana kapısı alanın dördüncü kenarındadır. Zafer Alanı'ndan otuz üç basamakla ana yapıya ulaşılır. Salonun tavanı altın mozaikle, döşeme ve duvarları renkli Bilecik mermeriyle kaplıdır. Girişin karşısındaki duvarda bulunan ve Ankara Kalesi'ne bakan büyük pencerenin önünde taş bir set üstünde tek parça mermerden simgesel lâhit yer alır. Atatürk'ün naaşı lâhdin tam altında toprağın içindeki kabirdedir. Anıtkabir'in bazı duvarlarına Atatürk'ün söylevleri ve özdeyişleri yazılmış ve çeşitli bölümleri, tanınmış sanatçıların yaptığı kabartma ve heykellerle donatılmıştır.

Önceki
Önceki Konu:
Bağımlılık

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya