Hayvanlar (Animalia) âleminin, eklem bacaklılar (Arthropoda) şubesinin, böcekler (Insecta) sınıfındaki tüm takım ve ailelere dâhil türlere verilen genel ad. Çoğu karada yaşar ve trake solunumu yapar. Vücutları, baş, göğüs ve karın olmak üzere 3 parçadan oluşmuştur. Başlarında bir çift birleşik göz ve bir çift anten vardır. Göğüslerinden 3 çift bacak ve birçoğunda genelde 2 çift kanat çıkar. Günümüze kadar 1 000 000'dan fazla yaşayan böcek türü tanımlanmıştır.

Dünyamızda yaşayan çiçekli bitkilerin 2/3'ü tozlaşma için böceklere gereksinme duyarlar. Bu nedenle böcekler ekonomik olarak çok büyük öneme sahiptir. Arı, kelebek, sinek ve bunun gibi birçok böcek grubu, bu tozlaşmayı sağlar. Bunun sonucunda böcekler, bitkilerin evrimine paralel olarak büyük bir çeşitlenme göstermişlerdir. Buna birlikte evrimleşme denir.

Böceklerin bitkilere verdikleri zararlar da büyüktür. Kaba bir tahminle dünyadaki ürünün 1/3'ü böcekler tarafından yok edildiği düşünülmektedir. Salgın hastalıkların mikroplarını taşıdıkları için, bitkilerin yanı sıra insanları da büyük ölçüde tehdit ederler. İnsan sağlığının ve bitkilerin böceklerden korunması için yapılan savaşımda kullanılan ilâçlar, çevre kirlenmesine neden olurlar. Böcekleri inceleyen bilim dalına Entomoloji, bu konuda çalışanlara da Entomolog denir.

Önceki
Önceki Konu:
Böbrek
Sonraki
Sonraki Konu:
Bronşit

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya