Ukrayna'nın Çernobil kentindeki nükleer santralda 25 Nisan 1986'da meydana gelen kaza. Yaşanan en büyük nükleer kaza olarak kabul edilir. Santraldaki nükleer madde ve hidrojenin patlamasıyla birlikte reaktörün kalbindeki grafit tutuşmuş ve yakıt parçaları havaya yayılmıştır. Santralda çalışanlar ilk anda öldürücü dozun iki katı düzeyinde radyasyonun etkisinde kalmıştır. Santral çevresinde 40 km yarıçapındaki daire içinde bulunan 135 000 kişi başka kentlere gönderilmiştir.

Atmosfere yayılan radyoaktif madde yüklü bulutlar bütün dünyada izlenmiştir. Yalnızca komşu ülkelerde değil, İngiltere, Japonya gibi uzak ülkelerde bile normalin çok üstünde radyasyon ölçülmüştür. Çevrenin temizlenmesi için reaktör binası 400 000 metreküp çimento kullanılarak gömülmüştür. Yer altı sularının kirlenmemesi için bir tünel açılıp binanın altı da betonlanmıştır. Bu kaza bütün dünyada nükleer santrallere olan güveni ciddi biçimde sarsmıştır.

Önceki
Önceki Konu:
Diş Hekimliği
Sonraki
Sonraki Konu:
Dişbudak

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya