Paslanmaya karşı demir ve çeliğin galvanize edilmesinde kullanılan maddelerden biri de çinko olmuştur. Fakat artık alüminyum, plastik kaplama, çelik ve magnezyum bu tür kullanımda çinkonun yerini almışlardır. Bununla birlikte, çinkonun büyük bir bölümünün çeşitli alaşımlar (örneğin bakırla oluşturduğu pirinç en başta gelenidir) yapımında tüketilmekte olması; kauçuk, seramik, boyada kimyasal bileşik olarak kullanılması ve insanların, hayvanların ve bitkilerin büyüme ve gelişmelerinde gerekli bir element olması üretim miktarını da dengede tutmaktadır.

Demir, alüminyum ve bakırdan sonra en yaygın kullanılan dördüncü maden olan çinko çok ender madenlerde tek başına çıkarılır. Çoğunlukla kurşun, bakır, altın ya da gümüş madenlerinde yan ürün olarak elde edilmektedir. Çok yaygın kullanılan bir maden olduğu için dünyada da çok sayıda ülke tarafından çıkarılmakla birlikte, günümüzde 7 milyon tonun biraz üzerinde seyreden dünya çinko çıkarımının yüzde 70'den fazlasını 6 ülke vermektedir: Çin, Kanada, Avustralya, Peru, A.B.D. ve Meksika. Dünyanın en büyük rezervleri ise Avustralya'dadır (65 milyon ton); Kanada ve A.B.D.'ninkiler de ona yakındır. Ancak, A.B.D., tüketiminin yüksek olması, buna karşılık çinko izabe kapasitesini genişletmemesi nedeniyle, rafine çinko alımında başta gelen ülke haline gelmiştir -aynı zamanda konsantre çinko dışsatımında da yine başta gelmektedir.

Önceki
Önceki Konu:
Kurşun
Sonraki
Sonraki Konu:
Kalay

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya