Hangi hayvanın Dünya üzerindeki en zehirli hayvan olduğunu söylemek çok zordur. Çünkü böyle bir sıralama yapmak için pek çok istatistik sayılabilir. Yine de bir sıralama yapmak gerekirse, Dünya'nın en zehirli hayvanının bir kurbağa cinsi olduğu söylenebilir.

Dünya'nın en zehirli hayvanı, zehirli ok kurbağası olarak kabul edilir. Kendisi küçük fakat etkisi büyük olan bu hayvanın 175 kadar keşfedilmiş türü bulunmaktadır. En zehirlileri parlak görünümlü olanlarıdır. Anavatanları Orta ve Güney Amerika'dır. Boyları 1,5 ' 6 cm arasında değişmektedir. Batrakotoksin adındaki zehri bilinen en etkili zehirden 250 kat daha güçlüdür. Bu zehri sayesinde bir insanı 50 saniye gibi kısa bir süre içerisinde rahatlıkla öldürebilir. Sürekli olarak derisinde bulundurduğu zehri 30 bin fareyi veya 150 insanı öldürebilecek güçtedir.

Bilim insanları, zehirli ok kurbağasının zehrini sinek, böcek, karınca gibi avlarını etkisiz hale getirmek için derisindeki keselerden ürettiğini keşfetmişlerdir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya