(1901 Roma, İtalya - 1954 Chicago, ABD) İtalyan asıllı ABD'li fizikçi. 1922 yılında Pisa Üniversitesinden mezun oldu. Lisans üstü çalışmalarını Max Born yönetiminde Almanya'da yaptı. 1924 yılında İtalya'ya döndü ve 1926 yılında Roma Üniversitesinde fizik profesörü oldu. Nötronlarla başardığı yapay radyoaktivite ve nükleer tepkimelerin yavaş nötronlarla ilişkisini açıkladığı çalışmasından dolayı, 1938 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı.

20. yüzyılın başında fizik alanında hızla artan bilgi birikimi, kuramcı ve deneyci olmak üzere iki ayrı alanda uzmanlaşma gereksinimini de beraberinde getirmişti. Ancak Enrico Fermi, her iki alanda birden başarılı olan ender fizikçilerdendi. Doğada bilinen dört temel kuvvet konusundaki bilgilerimizi netleştiren beta bozunumu kuramını geliştirmişti, ama belki de daha önemlisi, etkisi ve sonuçları çok konuşulacak olan ilk nükleer reaktörün kurucularından biri olmuştu.

Fermi, 1954 yılında kanserden öldü. Bir yıl sonra yüzüncü element keşfedildi ve kendisinin onuruna bu element fermium olarak adlandırıldı.

Önceki
Önceki Konu:
Doğa
Sonraki
Sonraki Konu:
Feromon

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya