İnsanoğlu kusursuz olarak yaratılmış bir varlık olmasının yanı sıra, pek çok ilgi çekici özelliğe de sahiptir. Şüphesiz gözle ilgili konular bizi en çok şaşırtan konular arasında yer almaktadır. Öyle ki, iki gözümüz olduğu halde cisimleri tek görürüz. Bu gerçekten merak konusudur. Peki bunun nedeni nedir, siz de merak ettiniz mi?

Gözlerimiz, bakılan her cismin farklı iki açıdan görüntüsünü algılar ve beyine iletir. Bu görme bilgisi, beyinde bulunan görme lobu (oksipital lob) tarafından alınır ve yorumlanır. İşte bu esnada algılanan farklı iki görüntünün odağı bir olduğu için birleştirilir. Biz de bu sayede cismi tek olarak görürüz. Eğer gözlerimizi şaşı yaparsak cisimleri iki tane varmış gibi görürüz. Bunun nedeni ise, gözlerimizin odakları farklı iki görüntüyü algılamasıdır. Dolayısıyla odağı farklı iki görüntü beyin lobunda işlenirken birleştirilemez ve bizde cisimleri iki tane varmış gibi görürüz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya