M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan, Hazar Denizi ile Basra körfezi ve Hindistan arasındaki bölgede egemen olan İlk Çağ uygarlıklarından biri.

M.Ö. 3000 yıllarındaki Akad ile M.Ö. 2000 yıllarındaki Med ve Pers uygarlıkları, İran uygarlığının temellerini oluşturmuştur. Özellikle Persler, M.Ö. 6. ve 5. yüzyıllarda Anadolu'nun tamamını da içine alan geniş bir bölgede yüksek bir uygarlık kurmuşlardı. Büyük İskender'in Pers egemenliğine son verdiği M.Ö. 3. yüzyılın başlarından itibaren bölgede Helenizm kültürünün etkisi görülmeye başlanmıştır. Bu dönemde kurulan Part Devleti, Mezopotamya üzerinde fetihlere girişmiştir. Daha sonra sırasıyla Sasani, Roma ve İslâm kültürleri İran uygarlığı üzerinde önemli bir etki bırakmıştır.

İran uygarlığı özellikle mimari, heykel ve edebiyat alanlarında gelişmiş bir uygarlıktı. Ayrıca bir zekâ oyunu olan satranç oyunu İran uygarlığında bulunmuştur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya