Resmi adı Kenya Cumhuriyeti'dir. Başkenti Nairobi olan ülkenin nüfusu 30 339 770 kişi (1998), yüz ölçümü 580 370 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkede para birimi Kenya şilini, resmi dili Svahili dili ve İngilizcedir. Halkın çoğunluğu Animizm ya da İslâm dinini benimsemiştir. Doğu Afrika'da, Hint Okyanusu kıyılarında yer alır. Komşuları, batıda Uganda, güneyde Tanzanya, doğuda Somali, kuzeyde Sudan ve Etiyopya'dır. Ülkede kişi başına düşen milli gelir 330 $, zorunlu eğitim süresi 8 yıl, insanların ortalama ömrü de 56 yıldır.

En büyük kenti Nairobi, en yüksek dağı Kenya Dağı (5199 m)'dır. Ülkenin en uzun ırmağı Tana (708 km), en büyük gölü de Victoria (69 484 km2)'dır. Ülkenin kuzeyindeki beşte üçlük bölümü kuraktır. Güneyde alçak bir kıyı şeridinin ardından fazla yüksek olmayan bir plâto yükselir. Kıyı boyunca iklim tropikal, iç kesimlerde kuraktır. Kıyı şeridinde sıcaklık ortalaması 27°C, dağlık bölgelerde 16°C, Victoria gölü çevresinde de 21°-27°C arasındadır. Dağlık bölgelerdeki ormanlık alanlar, doğuda ve batıda yerini çayırlara bırakır.

Kenya'nın doğal kaynakları, altın, kireç taşı, soda, flüorit, yakut ve lâl taşıdır. Ülkenin başlıca tarım ve hayvancılık ürünleri, kahve, çay, mısır, buğday, şeker kamışı, meyve, sebze; süt ürünleri, sığır eti, domuz eti, kümes hayvanları ve yumurtadır. Kenya'da gelişmiş endüstri dalları turizm, hafif sanayidir. Ülkenin başlıca kentleri, Nairobi, Mombasa, Kisumu ve Nakuru'dur.

Önceki
Önceki Konu:
Kentleşme
Sonraki
Sonraki Konu:
Balkan Antantı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya