Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ilimiz. Yüz ölçümü 1520 km2, nüfusu 114 724 kişi (2000) , il plâka kodu 79'dur. İlçeleri; Merkez, Elbeyli, Musabeyli ve Polateli'dir. Türkiye'de nüfus artışının en az olduğu ildir.

Kilis topraklarının önemli bir bölümü tarıma elverişli arazilerden oluşmaktadır. İl topraklarının %16'sı ormanlarla kaplıdır. En çok yetiştirilen ürünler, tahıl ve baklagillerdir. Bunu bağcılık ve zeytincilik izler. Hayvancılık, oldukça önemli bir gelir kaynağıdır. En çok koyun, keçi ve büyükbaş hayvancılık yapılır; ayrıca kümes hayvancılığı da önemli bir ekonomik etkinliktir. Kilis topraklarında bulunan ormanlarda, genellikle kızılçam, meşe, ardıç ve kavak ağaçları bulunur.

Yer altı kaynakları açısından zengin bir ildir. En çok çıkarılan madenler demir, krom, manganez ve fosfattır. Ayrıca petrol de çıkarılan yer altı kaynakları açısından önemli bir yer tutar. Kilis'in ekonomisi tarıma dayalı olduğundan sanayii önemli bir gelişme gösterememiştir. Sanayi genel olarak tarım ürünlerinin işlenmesine dayanır.

Bölgedeki birçok yerleşim yerinde olduğu gibi, tarihi oldukça uzak bir geçmişe dayalı olan Kilis'te birçok tarihi ve arkeolojik eser vardır. Çok sayıdaki bu değerli eserlere karşın, bu yönde ciddi girişimler olmadığı ve yatırım yapılmadığından Kilis'te turizm de pek gelişmemiştir.

Önceki
Önceki Konu:
Keşmir
Sonraki
Sonraki Konu:
Kırgızistan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya