Resmi adı Kiribati Cumhuriyeti'dir. Başkenti Bairiki, nüfusu 87 025 (2000)'tir. Yüz ölçümü 730 km2 olan Kiribati'nin yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Avustralya doları ve resmi dili Gilbert dili ile İngilizcedir. Dini Hristiyan (%94) ve diğer dinler (%6) olan Kiribati, Büyük Okyanus'un ortasında 33 Mikronezya adasından oluşan bir topluluktur. En yakın komşuları güneybatıda Nauru, güneyde Tuvalu ve Tokelau adalarıdır. Kişi başına düşen milli gelir 654 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 9 yıl olan Kiribati'de ortalama ömür 54 yıldır.

Kiribati'nin başlıca kentleri; Bairiki, Nikinau, Banaba ve Betio'dur. Banaba dışındaki bütün adalar, alçak mercan adalardır. Sıcak ve yağışlı bir iklimi vardır. Bitki örtüsü toprakların verimsiz ve tuzlu olması nedeniyle Hindistan cevizi, pandanus palmiyesi ve ekmek ağacı gibi türlerle sınırlıdır. Doğal kaynakları balıkla sınırlı olan ülkede yetişen tarım ürünleri taro, hindistan cevizi, ekmek ağacı, muzdur.

Önceki
Önceki Konu:
Kırgız
Sonraki
Sonraki Konu:
Kırım Savaşı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2021 Bilgiler
Coğrafya