Yukarıda belli başlı metal madenleri ele alırken de belirtildiği gibi, halen kullanılmakta olan birçok maden de diğer madenlerin yanında bir yan ürün olarak elde edilmektedir. Bunların bazıları ayrı yataklara da sahip olabilirken, bazıları daima yan ürün olarak elde edilmişlerdir. Örneğin kobalt bunlardan birisidir. Dünya toplam üretiminin üçte birden fazlası Zaire ve Zambiya'daki bakır maden ve izabe işlemleri sırasında elde edilen kobalt, çok çeşitli sanayi ve askeri uygulamalarda kullanılan stratejik ve kritik bir metaldir. En büyük kullanım alanı da jet motorlarının parçalarının yapımında yer alan alaşımların imalidir. Çok sert dayanıklı maddeleri (çimentolaşmış karpit gibi) kesmede, petrol ve kimya sanayilerinde katalitik olarak, boya ve mürekkeplerde kurutucu ajan olarak, porselen işlemelerini kaplamada, seramik ve camın rengini açmada vb. gibi yerlerde de kullanılır.

Dünya kobaltının, nikelle karışık olarak toplam 11 milyon ton olduğu sanılan rezervlerinin en büyükleri Kongo Demokratik Cumhuriyeti (Zaire-Kinşasa olarak da anılıyor) ve Küba'da bulunurken, üretimde başta gelen ülkeler (1998), sırasıyla, Zambiya (7,500), Kanada (6,200), Zaire (5,000), Avustralya (3,400), Rusya (2,800) ve Küba'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Silikon
Sonraki
Sonraki Konu:
Toryum

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya