6 Temmuz 1972 yılındaİzmir'de doğdu.

İzmir'de Karşıyaka Aydoğdu ilkokulu ve sonrasında Eşref Paşa Lisesi'ni bitirdi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Konservatuar Bölümü'nden mezun oldu.

Üzümcü mezuniyetten sonra Bursa Devlet Tiyatrosu'ndan teklif aldı ve çalışmak için Bursa'ya gitti. Bursa'da ayrıca yeni kurulmuş olan AS Tv'de canlı yayın sunuculuğu yapmaya başladı. Muammer Muammer adlı oyunun Anadolu turnesi ile Türkiye'nin pek çok yerini, özellikle de doğuyu karış karış gezdi.

Bursa Devlet Tiyatrosundaki bir yılın ardından 1997 yılında Ebru Tuay ile evlenip İstanbul'a yerleşdi. Çift İstanbul'a yerleşmeye karar verince Üzümcü İstanbul'da iş aradı ve kısa sürede İstanbul Şehir Tiyatroları'nda yövmiyeli oyuncu olarak çalışmaya başladı. Halen sevdiği arkadaşları Yıldıray Şahinler, Erkan Sever, Murat Garipağaoğlu gibi değerli oyuncularla da İstanbul'da ilk müzikal oyunu olan Kuyruklu Yıldız Altında'da tanışdı. Savaş Dinçel'in yönetmiş olduğu bu müzikalde Vassaf rolünü 2 yıl boyunca oynadı.

Üzümcü dizilerde de oynamaya bu dönemde başladı. Önce Küçük İbo, ardından Bir Umut adlı dizilerde rol aldı. Daha sonra 1998 yılının mart ayında askere gitti.

Eşi Ebru, Doğan Cüceloğlu'nun verdiği bir burs ile Kaliforniya'ya yüksek lisansını yapmaya gitti. Levent de askerliği biter bitmez Kaliforniya'ya eşinin yanına gitti. Amerika Birleşik Devletleri'ne ayak bastığında İngilizcesi sadece 10-15 kelime ile sınırlıydı. Ancak orada kaldığı yıllar boyunca hem ingilizceyi iyice öğrendi, hem de oyuncu yönetmenliği konusunda Los Angeles Film Okulu'nda dersler aldı. Ayrıca para kazanmak için bir benzin istasyonunda da çalışdı.

2001 yılının Temmuz ayında Türkiye'ye döndüler. Üzümcü önce bir reklam anlaşması yapdı, ardından da dizilerde oyuncu yönetmeni ve oyuncu olarak çalışmaya başladı. Ayrıca tekrar şehir tiyatrolarında da çalışmaya başladı. Bir müddet sonra da kadrolu oyuncu statüsüne geçti. Levent'in severek yaptığı bir diğer iş ise reklam seslendirmesidir. Bu alandaki çalışmaları ve başarıları yıllar içinde ciddi olarak artmıştır. Televizyon için çalışmaya da devam etti, Evdeki Yabancı, Biz Size Aşık Olduk, Serseri Aşıklar derken 2004 yılında Avrupa Yakası başladı. Bu dizide oynadığı Cem karakteri sayesinde Üzümcü daha çok kişi tarafından tanındı ve sevildi.

Bu arada 2002 yılının Aralık ayında üzümcü çiftinin Ada adını verdikleri oğulları dünyaya geldi.

Üzümcühalen İstanbul Şehir Tiyatroları'nın oyuncusu olarak Barut Fıçısı adlı oyunda Simon, Kiril ve müzisyen rollerini, Avrupa Yakası dizisinde Cem karakterini oynamaktadır.

Oynadığı Diziler

Küçük İbo

Bir Umut

Evdeki Yabancı

Bayanlar Baylar

Biz Size Aşık Olduk

Serseri Aşıklar

Avrupa Yakası

Oyuncu Yönetmeni Olarak Bulunduğu Yapımlar

Dünya Varmış

90-60-90

Bayanlar Baylar

Reklamlar

İpana - 1997

Pamukbank - 1998

Posta Gazetesi - 1999

Omo Matik - 1999

Arçelik - 2002

Garanti - 2005

Oynadığı Tiyatro Oyunları

Bursa Devlet Tiyatrosu

Defne Dalı

Hayvan Çiftliği

Muammer Muammer

Çil Horoz

Vişne Bahçesi

Oz Büyücüsü (Çocuk Oyunu)

İstanbul Şehir Tiyatroları

Metro Canavarı

Kuyruklu Yıldız Altında

Küçük Nasrettin (Çocuk Oyunu)

Macbeth

Bir Adam Yaratmak

Candan Can Koparmak

Danton'un Ölümü

Gündüze Gebedir Gece

Barut Fıçısı

İstanbul Halk Tiyatrosu

Can Tarlası

Yönettiği Oyunlar

Don Kişot Petmen'e karşı (Çocuk Oyunu Şehir Tiyatroları)

Oynadığı Filmler

Beyza'nın Kadınları

Kaçan Fırsatlar Limited

Yarışma Programı

Akıl Şampiyonu

Önceki
Önceki Konu:
Sarp Apak
Sonraki
Sonraki Konu:
Begüm Birgören

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya