İngiltere'nin başkenti. Dünya'nın en büyük kentlerinden biri olan Londra'nın nüfusu 6 775 678 kişi (1995), yayıldığı alan ise 1580 km2dir.

Londra Güneydoğu İngiltere'de Thames ırmağının Kuzey Denizi'ne açılan ağzının 64 km içerisinde yer alır.

Londra, M.S. 43'te Romalılar tarafından Londinium adıyla kuruldu. 1066 yılında Londra adıyla I. William tarafından İngiltere'nin başkenti olarak ilân edilmiştir. Londra içinde, eski kentin kurulduğu yer olan City of London ve çevredeki ilçeler yer alır. Londra'nın en eski bölümü olan City of London'da tarihsel Roma duvarının bazı bölümleri bulunur. Ayrıca İngiltere'nin en ünlü yapılarından biri olan Londra Kulesi de City of London yakınlarında yer alır.

Londra önemli bir turizm merkezidir. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden on milyon dolayında turist, bu kentteki tarihsel yapıları, müzeleri ve krallık törenlerini görmeye gelir. Londra'da turistlerin ilgi gösterdiği yapılar arasında; British Museum, Ulusal Galeri, Hyde Park, Doğa Tarih Müzesi, Bilim Müzesi, Big Ben ve Tate Galeri sayılabilir. Londra aynı zamanda tiyatro, pop konserleri ve opera gibi sanat gösterilerinin de merkezini oluşturur.

İLGİLİ KONULAR

İngiltere

Önceki
Önceki Konu:
Litvanya
Sonraki
Sonraki Konu:
Lübnan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya