Fatma - Mehmet çiftinin oğlu Mehmet Ali, 21 Ekim 1948’de Trabzon’un Of ilçesine bağlı Gülderen Köyü’nde doğdu. İlkokul öğrenimini köyünde yapan Yılmaz, orta eğitimini İstanbul’da sürdürdü. Kadıköy Kemal Atatürk Ortaokulu’nu ve Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İnşaat Bölümü’nden mezun olan Yılmaz, “İnşaat Mühendisi” olarak iş hayatına atıldı. Askerlik görevini; 1 Temmuz - 1 Kasım 1975 arası İzmir Narlıdere İstihkam Er Eğitim Alayında kısa dönem olarak yapmıştır.

Mühendis Mehmet Ali Yılmaz, 1973’de ‘TEK-ART’ adlı şirketi kurarak inşaat sektörüne girdi. Müteahhitlik alanında başarıları birbirine eklenen Yılmaz, ilerleyen yıllarda TEK-ART adını, güçlü bir Şirkete dönüştürdü. Taahhütlerini her bakımdan mükemmel, hatta çoğu kez zamanından önce yerine getirmekle “Mehmet Ali Yılmaz” adı ve “TEK-ART” firması, bir “güven simgesi” oldu.

TEK-ART’ın başarıyla tamamladığı pek çok eser arasında, başta Tuzla’daki Deniz Harp Okulu Kampüsü, spor tesisleri ve tersanesi ile Sanayi Bölge Altyapı İnşaatı sayılabilir. Ayrıca Yılmaz, 1978 ve 1988 yılları arasında on kez şahsen Türkiye Vergi Rekortmenide olmuştur.

1979 – 1988 Yılları arasında Türkiye İthalat İhracat Bankası (Titibank – İmpexbank) sahibi olarak bankacılık alanına giren Yılmaz, 1983-89 yılları arasında sahibi olduğu Güneş Gazetesi ile basın sektörüne, 1996 yılında Antalya Kemer’de 5 yıldızlı Zigana Tatil Köyü’nü faaliyete geçirerek de turizm sektörüne girdi.

1991-95 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti 19. Dönem Trabzon Milletvekilliği, 49. ve 50. Dönem hükümetlerinde Devlet Bakanı olarak görev aldı ve politikada derin izler bıraktı.

1982 / 2001 Yılları arasında, çeşitli dönemlerde Trabzonspor Kulübü Başkanlığını da yapan Yılmaz, halen Trabzonspor Kulübü Onursal Başkanıdır. Basın Konseyi kurucu üyesi olmakla birlikte, Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği, Mühendisler Odası, Müteahhitler Sendikası üyesi olup, evli ve 5 çocuk babasıdır.

Önceki
Önceki Konu:
Emre Gönensay
Sonraki
Sonraki Konu:
Şevki Yılmaz

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya