Mustelidae familyasının Mustela cinsinden, vizon denen, değerli kürkü için avlanan Avrasya minki (M. lutreola) ve Amerika minki (M. vison) olarak ikiye ayrılan cinsin ortak adı. Avrasya minkine oranla daha büyük olan Amerika minkinin kuyruk uzunluğu 15-20 cm, kuyruğu dışındaki uzunluğu 30-50 cm ve ağırlığı da 1,6 kg'dır.

Amerika minki, ABD ve Kanada'nın ormanlık bölgelerinde yaşar. Avrasya minki Avrupa'nın doğusunda ve Sibirya'nın batısındaki ormanlık bölgelerde yaşar. İki cinsin de bacakları kısa, boyunları uzun, kafaları geniş, kulakları kısa ve yuvarlaktır. İç örtü tüyleri sık ve yumuşak, dış örtü tüyleriyse koyu renk, parlak ve serttir. Postları koyu kahverengidir.

Geceleri yaşayan minkler iyi yüzebildikleri için hem karada hem de suda avlanabilirler. Gebelik dönemleri 39-76 gün arasında değişir ve minkler bir batında en çok 10 yavru doğurur.

Önceki
Önceki Konu:
Ohm Yasası
Sonraki
Sonraki Konu:
Yarı Metaller

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya