Mortgage, avrupa ve amerika da uzun zamandır uygulanan bir kredi sistemidir. İş hayatına erken yaşta atılanların bir ev sahibi olmaları için oldukça idealdir. Mortgage, ülkemizde de  2006 yılından sonra anılmaya başlandı. Günden güne önem kazandı ve kullananların sayısı arttı. Peki bu mortgage tam anlamıyla nedir, neden bu kadar caziptir?

Mortgage, krediyi veren bankanın geri ödeme garantisi olarak müşteriden geçici konut ipoteği aldığı bir tüketici kredisidir. Müşteri, bankaya vereceği bir konut ipoteği karşılığında herhangi bir konutu alabilir veya konut alımı dışındaki bir ihtiyacını finanse edebilir. Ucuz ve uzun taksitlerle ev sahibi olmak isteyenler için kesinlikle ideal bir kredi sistemidir. Aynı zamanda mortgage sistemindeki konutlar yapı güvenliği, deprem güvenliği, imarlı yapı gibi vb. koşulları içerdiği için sağlıksız konutlar yerine sağlıklı ve yaşanabilir konutlara talep olacaktır. Bu da düzgün şehirleşmeye katkı sağlayacaktır.

Bankalar genelde konut fiyatının %75'i kadar ödeme yapmakta. Geri kalan %25'lik dilimi müşterinin ödemesini ister. Bu yüzden mortgage kredisi kullanmadan birikim yapmak önemli bir husustur. Mortgage ödemeleri 20-30 yıl gibi uzun bir süreye yayıldığı için tüketiciyi son derece rahatlatıyor. Zaten mortgagenin en cazip yanıda bu. Aynı zamanda mortgage sisteminde vergi bulunmuyor fakat bu durum ülkemizde henüz geçerli değil. Mortgage sistemi ülkemizde tam oturduğunda yasalar tekrar gözden geçirilebilir.

Mortgage ile konut kredisi arasındaki fark şunlardır;

Mortgage sisteminin faiz oranları daha yüksektir. Ancak devletin verdiği destekle aşağı indirilirse konut kredisine göre avantaj sağlanır. Ayrıca mortgage sisteminde sabit ve değişken olmak üzere iki farklı faiz oranı bulunmakta. Ülkemizdeki enflasyon durumu göz önüne alındığında sabit faiz oranını seçmek en doğrusudur.
Konut kredisinin ödemesi aksatıldığında tüketici yasasına göre bir yıl telafi süresi vardı. Fakat mortgage sisteminde böyle bir hak yok. Mortgage ödemesi iki ay aksatıldığında krediyi veren banka yasalar gereği aldığı peşinatı ve ödenen taksit tutarını iade ederek evi satışa çıkarıyor. Bu da son derece riskli bir durum.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya