Öfkenin kötü tarafı karşısında iyi yanları da vardır. Öncelikle öfkenin normal bir duygu olduğunu söylemeliyiz. Beklentiler ve gerçekler arasındaki tutmazlardan oluşur. Öfkeye rahatça izin veririz çünkü öfke önemli bir sinyaldir. Kişide açıklanması zor karmaşalar ve gerilimler oluşturur. Buna karşılık Öfke enerji rezervlerini harekete geçirmektedir. Zor durumların üstesinden gelmek, onları yaratıcı olarak çözmek için destek verir. Ayrıca öfke bağlantı kurma, cesaret ve enerji için itici güçtür.
Kızgınlık da öfkenin en güçlü kardeşidir. Kızgınlık boşa uğraşmanın bir ifadesidir. Kızgın insanlar beklenmedik güçler geliştirebilirler. Ancak sonuç çoğunlukla olumsuzdur. Kızgınlık hakaretleri tecavüzleri, zorbalıkları besler. Kızgınlık yüksek dozlu enerjidir. Ama dizginlenebilmektedir. Hedefleri düşünmek olumsuz kızgınlık enerjisini olumlu ve doğru enerjiye çevirebil-meyi mümkün kılar Nasıl mı?
Kızgınlık hissine kapıldığınızda önce bir mola alınız. Mesafe sağlayınız ve yeniden kendi üzerinizde kontrol sağlayarak sakinlesiniz... Dinleniniz.
Bu gibi durumlarda önemli olan pozitif düşüncenin insan yaşamında etkin olması ve davranış biçimine yansıtılmasıdır.
Olumlu düşünen ve bunu yaşamlarında da uygulamasını beceren insanlar hem öfkelerini hem de kızgınlıklarını kontrol edebilir onları olumlu yöne kanalize edebilirler Olumlu düşüncedeki kişiler kendilerini daha rahat ve daha güvenli hisseder ve çevresindekilere daima olumlu sinyaller gönderir ve güven duygusu verirler.
Pozitif düşünce için ip uçları
¢ Pozitif inançlar oluşturun, üretkenliğinizi,enerjinizi ve başarınızı artırmak istersiniz değil mi ? Asla unutmayın yetenek, istek
ve bilgi başarmak için yeterli değildir, inançlarınızı da değiştirmek zorundasınız. İnançlarınız tutum ve davranışlarınızı etkiler. Yeteneklerinizi, bilginizi ve arzularınızı kullanıp kullanmamanız tutum ve davranışlarınıza bağlıdır, işte pozitif inanç yaratmanın yolları:
¢ Pozitif sonuçlara odaklanın. Basit görünebilir ama psikologlar düşüncelerimizin % 85'inin negatif olduğunu söylerler.
Zihinsel provalar yapın, hedeflerinizde pozitif sonuçlar almış gibi düşünün.
¢ Zihninize pozitif doğrulamalar yerleştirmek için zaman ayırın. Pozitif Düşünce -> Olumlu Sonuç
Negatif Düşünce ->Olumsuz Sonuç
- Üretkenliğinizi artırın 'Mümkün değil' sözcüğünü lügatinizden silin. Asla vazgeçmeyin. Kaybedenler vazgeçenlerdir.
- Hedef ve eylem planlarını yazın. Yazılı değilse sizin için önemli değildir. Bütün başarılı kişiler büyük planlayıcılardır. Şans hazırlıklı zihnin yanındadır ve fırsat hazır olmayanla asla vakit kaybetmez.
- Her olumsuz davranışın mutlaka bir sebebi vardır. Bu nedenle olumsuzluklara hemen tepki koymayın ve uymamak için kendinizi hazırlayın.
¢ Gerilimleri tasfiye edin; rahat nefes alma , ona kadar sayma ve derin nefes alma, sakin ve güçlü nefes alma egzersizleri ve temiz havaya çıkma olumlu duygu yönetiminde etkili egzersizlerdir.
¢ Öfke programlarınızı seçin. Gelecekte buna nasıl tepki göstereceğinizi saptayın. Duygularınızla daima yeniden olumlu olarak paslaşmak suretiyle yeni davranışınızı programlayın.
¢ Olması zorunlu durumlarda duygularınızı ifade edin, bir sebep yaratın (ağlamak, küfretmek, bağırmak, çağırmak, çığlık atmak, spor yapmak deşarj olma yollarıdır). Bastırılmış duygular rahat akamaz. Sadece ırmakta olan duygular değişebilirler.
- Kendinize sorun. Durumları bir an değiştirebilir miyim ? Evet mi? O zaman hemen harekete geçin. Hayır mı ? O zaman düşüncenizi değiştirin. Çözüme konsantre olun. Hedef daha iyi bir durum olmalıdır.
¢ Öfkelerinizi daha sonraya erteleyin.' Şimdi bunun için hiç vaktim yok, ama saat 19.00 da gerçekten öfkelenebilirim. Bunu sakince zamanlamanıza kaydedin. Ya öfke o ana kadar kaybolacaktır ya da şimdi olumsuz havayı ıssız bir ortama salıvermek daha iyi olacaktır.
¢ Duygularınızı kabul edin. Neyi etkilediğinizi kaydedin, ama hemen değerlendirmeyin. Duygularınıza genişlik verin. Öfkenizi de anlatmaya devam etmeyin. Bu hem sizi hem karşınızdakileri olumsuzlaştırır.
¢ Bilinç altınızı daima yapıcı olan, açık, sizi etkileyen ve sevindiren olumlu düşünceler ve imajlarla besleyin.
İnsan istediği her şeyi yapabilir ancak, normal bir insan yapabileceği şeyi ister.
Pozitif düşüncede inanç, arzu, istek , irade çok güçlü olmak zorundadır. İrade güçlü bir yol gösterici güçlü bir iticidir. İrade insan ruhunda benzersiz eylem ve dürtü gücünü serbest bırakan bir çeşit güç merkezidir. İnanç ve iradenin birbirine karşı değil , uyumlu olması gerekir.Bu mevcutsa başarı kaçınılmazdır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya