(M.Ö. 100 Roma, İtalya - M.Ö. 44 Roma, İtalya) Büyük Romalı komutan ve devlet adamı. Soylu ve zengin bir ailedendi. M.Ö. 83'de L. Cornelius Cinna'nın kızıyla evlendi. Dönemin imparatoru Sulla bu evliliğe karşıydı. Bu yüzden beş yıl boyunca sürgünde yaşadı ve imparatorun ölümüyle Roma'ya dönerek politikaya atıldı. Bu süre içinde kendini halka sevdiren Sezar, M.Ö. 59'de konsül olarak seçildi. Aynı yıl Pompeius ve Crassus'la birlikte ülke yönetiminde söz sahibi oldu. Bir süre sonra rakipleri üzerinde baskı kurarak ülkeyi tek başına yönetmeye başladı.

M.Ö. 58'de çıktığı Galya seferinden zaferle dönünce Roma'nın en güçlü adamı oldu. M.Ö. 53'de Crassus öldürüldü. Pompeius'la arası bozulan Sezar, onunla girdiği mücadeleyi kazandı. Ardından Mısır'a bir sefer düzenledi ve daha sonra Anadolu'ya geçti. Burada Pontus Devleti'ni Roma İmparatorluğu'na bağladı. Roma'ya dönerek imparator unvanını aldı. Ancak ülke yönetiminin diktatörlüğe kaymasından endişe duyan soyluların düzenlediği bir komployla öldürüldü.

Önceki
Önceki Konu:
Seyşeller
Sonraki
Sonraki Konu:
Sfenks

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2021 Bilgiler
Coğrafya