Artık günümüzde uygulanan diyetlerin çoğu sık ve az yemeye yöneliktir. Çünkü sık ve az yemek iştahı kontrol altına aldığı için kilo almamayı, varsa fazla kilolardan kurtulmayı sağlar. Aynı zamanda sindirim sistemini de rahatlatır. Bu yüzden gün içerisinde bir veya iki öğün yemek yerine, küçük porsiyonlarla beş altı öğün yemek en doğrusudur.

Kendimizi aç hissetmemizin nedeni kan şekerimizin dengesiyle ilgilidir. Az ve sık yeme yönteminin asıl amacı da, kan şekerini dengede tutarak çabuk acıkmayı ve sonraki öğünde çok fazla yemeyi engellemektir. Bu yüzden gün içerisinde yediklerimizi beş altı öğüne bölerek daha fazla enerji harcayabiliriz. Çünkü her öğünde yediklerimiz tüm sindirim sistemimizi çalıştırır ve metabolizma hızını artırır. Bu sayede günlük aldığımız kalori miktarını azaltarak fazla kilolardan kurtulabiliriz.

Uzun süreli açlıklar metabolizma hızını yavaşlattığı gibi sağlık açısından da iyi değildir. Uzmanlar günde bir iki öğün yemenin kilo vermeye yardımcı olmadığını aksine kilo almaya neden olduğunu söylüyor.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya