Doğal kaynakların sürekliliğini tehlikeye düşürmeden gerçekleştirilen ekonomik kalkınma. Sürdürülebilir kalkınmanın önemi son yirmi yılda ortaya çıkmıştır. Bu uygulamanın amacı çevreye olabildiğince az atık vermek ve doğal kaynakların tükenmemesi için gerekli önlemleri almaktır.

Sürdürülebilir kalkınma, dünya devletlerinin hepsini kapsayan bir olgudur. Çünkü doğa insanın oluşturduğu yapay sınırları dikkate almaz. Örnek olarak, yakın geçmişte Almanya'nın endüstri bacalarından çıkan gazlar İskandinav ülkelerinde asit yağmurlarına neden olmuştur. Gelişmiş ülkeler tarafından üretilen klorlu ve florlu gazlar Antarktika üzerinde ozon delinmesine neden olmuştur.

Sürdürülebilir kalkınmanın bir diğer amacı da yenilenebilir doğal kaynakların sürekli kullanılabilir durumunu sağlamak ve yenilenemeyen doğal kaynakların tüketilme derecesini dengelemek, tamamen tükenmesini önlemektir.

İLGİLİ KONULAR

Çevre

Önceki
Önceki Konu:
Raşitizm
Sonraki
Sonraki Konu:
Sürüngenler

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya