(1873 İstanbul - 1942 İstanbul) Türk mimarı. Tam adı Mehmet Vedat Tek'tir. Girit'li Sırrı Paşayla Türk edebiyat ve müziğine önemli katkıları olan Leylâ Saz Hanımın oğludur. Küçük yaşlarda öğrenim için Paris'e gönderilen Vedat Tek, Ecole Centrale'den matematik lisansı aldıktan sonra, Ecole des Beaux Arts'da mimari öğrenimi yaptı. Türkiye'ye dönünce mimar Kemalettin Bey ile Birlikte Türk mimarisini ulusallaştırma çabalarına girişti.

Sultan Reşat tarafından devlet baş mimarlığına atanan Vedat Tek Şehremaneti Posta ve Telgraf Nezaretinde görev yaptı. Birinci dünya Savaşı'nda Harbiye Nezareti, Kıtaatı Fenniye baş mimarlığına getirildi. Bu sırada Sanayi Nefise Mektebi ve Yüksek Mühendislik Mektebinde ders veriyordu.

Şehrimaneti Kantar Müdüriyetinin ahşap iskelesi Vedat Tek'in ilk yapılarıdır. İstanbul'da Yeni Postahane, Harbiye deki bazı evler, Sultan Ahmet'te Tapu ve Kadastro binası, Sirkeci'de Mesadet Hanı, Karaköy Denizyolları Acentesi, Fatih tayyare Şehitleri anıtı, Haydarpaşa ve Moda vapur iskeleleri, Ankara Mebussan Kulübü, Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, eski Çankaya köşkü ekleri belli başlı eserleridir. Çalışmalarında geleneksel mimariye dönüş açıkça kendini gösterir.

Sonraki
Sonraki Konu:
Tekerleme

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya