(1824 Belfast, İrlanda - 1907 Netherhall, İskoçya) İskoç matematikçi ve fizikçi. Asıl Adı William Thomson'dur. Belfast'ta Kraliyet Akademisinde matematik profesörü olan James Thomson'un oğludur. 6 yaşındayken annesini kaybetti ve babası tarafından yetiştirildi. Henüz 11 yaşındayken Glasgow Üniversitesinde öğrenci olarak eğitim görmeye başladı.

Matematik ve fizik alanındaki yeteneklerini erken yaşlardan itibaren göstermeye başladı. Cambridge'te Peterhouse'da öğrenciliğinin ardından, Londra'da Faraday'ın lâboratuvarına gitti. Faraday ve Fourier onun gençliğindeki kahramanlarıydı. Daha sonra Regnault'un lâboratuvarında çalışmak üzere Paris Üniversitesine gitti. Paris'te Joseph Liouville gibi ünlü bilim adamlarıyla tanışma fırsatı oldu. İlk çalışmasını Sadi Carnot ve James Prescott Joule ile birlikte, termodinamik ve ısı üzerine gerçekleştirdi. Daha sonra 1845 yılında Cambridge'e döndü ve matematik dersleri vermeye başladı; ayrıca Cambridge'de yayımlanan bir matematik dergisinin de editörlüğünü yapmaya başladı.

1846 yılında, Glasgow Üniversitesine profesör olarak atandı. 1899 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bilimsel yetkinliği ve öncü araştırmalarıyla kendisini kanıtladı.

Elektriksel salınımların matematiksel kuramları üzerine olan çalışmaları sonucu telsiz telgraf üzerinde de çalıştı. Daha sonraları, elektrik üzerine yaptığı çalışmalarla, Atlantik aşırı telgraf kablosunun döşenmesinden elektriksel standartların belirlenmesine değin katkıları oldu.

Termodinamik üzerine çalışmaları, enerjinin korunumu yasasının geliştirilmesine öncülük etmenin yanında, kendi adıyla anılan "Kelvin" mutlak sıcaklık ölçeğini ortaya çıkardı. Ayrıca ısının dinamik kuramı, elektrik ve manyetizmanın matematiksel analizi ve hidrodinamik alanında eşsiz katkıları oldu.

Yirminci yüzyılın başlarında, tüm dünyanın kabul ettiği, yaşayan en büyük fizikçilerdendi. Ünlü fizikçilerin toplantılarının hep onursal konuğu olarak çağrılır ve ona büyük saygı gösterilirdi.

Kelvin, 1866 yılında şövalyelikle onurlandırıldı ve "Sir" unvanını aldı. Birçok bilim kurumunun onursal üyeliğinin yanında ve pek çok ödülle de onurlandırılan Kelvin, 17 Aralık 1907 yılında öldü.

Önceki
Önceki Konu:
Thales (tales)
Sonraki
Sonraki Konu:
Ton

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya