Bağımsızlığımızın sembolü olan bayrağımızın üzerinde beyaz renkte ay ve yıldız vardır.

Türk bayrağının boyutu, standartları, yapılacağı malzeme, renkleri, nerlerde ve nasıl kullanılabileceği 22.9.1983 tarihinde çıkarılan 2893 numaralı yasayla belirlenmiştir. Bu yasaya göre Türk bayrağının eni ancak 50 santimetre veya katları olabilir. Kumaşı % 100 naylon, % 100 poliyester, % 50 ipek + % 50 yün ya da % 50 ipek + % 50 naylon veya poliyester olabilir.

Türk bayrağı,ancak şu standartlara göre yapılır:

A) Bayrağın boyu eninin bir buçuk katıdır,

B) Ay ve yıldızın meydana getirilmesi için çizilen çemberin merkezi, eksen üzerinde bulunur,

C) Ay, iç ve dış çemberlerinin birbirinin kesmesinden meydana gelir,

D) Ayın dış çemberinin çapı, bayrak eninin yarısına eşittir, merkezi, uçkurluğunun iç kenarından bayrak eninin yarısına eşit uzaklıktadır,

E) Ayın iç çemberinin çapı, bayrak eninin onda dördüne doğru bayrak eninin 0,0625 katı uzaklıktadır,

F) Ayın ağzı uçum yönüne bakar,

G) Yıldız, çapı bayrak eninin dörtte birine eşit olan ve beş eşit parçaya bölündüğü farzedilen bir çemberin bölüşme noktaları birer atlanarak meydana getirilir, yıldızın uçlarından biri, bayrak ekseniyle ayın iki ucundan geçtiği farzedilen çizginin kesiştikleri nokta arasındaki uzaklık, bayrak eninin üçte birine eşittir,

H) Uçkurluğun genişliği, bayrak eninin otuzda biridir.

Bayrak; yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk olarak ya da taşıdığı manevi değeri zedeleyecek biçimde kullanılamaz; örtü olarak serilemez; oturulan ya da ayakla basılan yerlere konulamaz; elbise ve üniforma olarak giyilemez. Masalara, kürsülere vb. eşya üzerine bayrağın şekli yapılamaz. Türk bayrağı, hiçbir siyasi parti, kuruluş, dernek, vakıf tarafından amblem, flâma, sembol ve benzerlerinin ön ve arka yüzünde esas olarak ya da fon olarak kullanılamaz. Bayrağa sözle, yazıyla, hareketle ya da herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.

İLGİLİ KONULAR

Türkiye

Önceki
Önceki Konu:
Tüketim
Sonraki
Sonraki Konu:
Türk Hava Kurumu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya