Resmi adı Vanuatu Cumhuriyeti'dir. Başkenti Vila olan ülkenin nüfusu 192 848 (2000), yüz ölçümü 12 190 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Büyük Okyanus'un güneybatısında, Avustralya'nın kuzeybatısında yer alan küçük ülke, batıda Avustralya, kuzeybatıda Papua Yeni Gine ve Solomon adalarıyla çevrilidir.

On üç büyük ve çok sayıda da küçük adadan oluşur. Çoğu dağlık olan ve volkanik kökenli adalar dar kıyı ovalarıyla çevrilidir. Adalarda tropik okyanus iklimi egemendir. Doğal kaynakları; orman ve büyükbaş hayvan olan ülkenin başlıca tarım ürünleri kopra, kakao ve kahvedir. Endüstrisi balık ve et ürünleriyle turizme dayalıdır. Başlıca kentleri Vila, Luganville ve Isangel'dir.

Para birimi Vatu olan ülkenin resmi dili İngilizce, Fransızca ve Bislama dilidir. Vanuatu'da halkın çok büyük bir bölümü Hristiyan'dır. Ülkede kişi başına ulusal gelir 1289$, zorunlu eğitim süresi 6 yıl ve ortalama ömür de 65 yıldır.

Önceki
Önceki Konu:
Vantrilog
Sonraki
Sonraki Konu:
Varna Savaşı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya