(1880 Berlin, Almanya -1930 Grönland, Danimarka) Alman meteoroloğu ve yer bilimcisi. Meteoroloji uzmanı olarak Mylius-Erichsen'in Grönland'a yaptığı Danimarka kutup seferine katıldı (1906-1908). 1915'te "kıt'aların kayması" kuramını ortaya attı. 1913'ten 1917'ye kadar, Grönland'ı boydan boya geçişi sırasında Lauge Koch'a eşlik etti. Son olarak, 1929'daki Grönland seferinde yaşamını yitirdi. Yolculuklarının sonuçlarını birkaç kitapta anlattı. Birçok bilimsel yapıt verdi: Atmosferin Termodinamiği (1911), İlk Jeolojik Çağda İklim (1924) ve özellikle de kıt'aların hareket mekanizmasına bir açıklama getiren levha tektoniğini pekiştirdiği kıt'aların ortaya çıkış kuramını açıklayan, Kıtaların ve Okyanusların Oluşumu (1915).

Çalışmalarında, Amerikalı F. B. Taylor gibi araştırmacılardan yararlandı. Ama, gerçekte bir meteorolog olan Wegener, jeologlardan tümüyle bağımsız bir düşünce taşıyordu. Onun ortaya attığı ve yaklaşık otuz yıl boyunca önemsenmeyen levha tektoniği kuramı, 1960'lı yıllarda Wegener'e yer bilimleri tarihinde hak ettiği yeri kazandırdı.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2021 Bilgiler
Coğrafya