YAŞAM KOÇU ARANIYOR
Dilimizde koç aslında coach kelimesi, ilk olarak İngilizlerde 1500'lü yıllarda ortaya çıkmış. Koç kelimesi bir grup insanı, bir yerden bir diğerine özel bir taşıma aracıyla transfer yapılma işlemi için kullanılmaktaymış. 1850'li yıllarda ise koçluk kelimesi İngiliz Üniversitelerinde öğrencilerin, sınavlarına yardımcı olan bir çeşit özel öğretmenler için kullanılmaya başlanmış. Pasif koçluklar yani aslında mentör ya da danışmanlık anlamında yapılan koçluklar 1930 ve 1940lı yıllarda da devam etmiş.
Dünyada hızla yayılan ve bu hizmetten yararlanan kişilere çok önemli ilerlemeler kaydettiren Yaşam Koçluğu hizmetinin tam olarak ne olduğu konusu Türkiye'de henüz anlaşılamamıştır.
İş yaşamı, gelir düzeyi yani yaşam şartları, daha iyi olan insanlar tarafından tercih edilen yaşam koçları neler yapar?

* Profesyonel Yaşam Koçu, insanların hayatlarında daha iyi hedefler belirlemeye yardımcı olur.
* Profesyonel Yaşam Koçu, insanların yaşamı boyunca hedeflerine giderken daha hızlı ulaşmalarını sağlar.
* Profesyonel Yaşam Koçu, insanların hayatlarında daha huzurlu, daha mutlu olmaları için finansal anlamda çok daha başarılı olmalarını sağlar.
* Profesyonel Yaşam Koçu, yaşamı, en iyi ve en güzel şekilde yaşanmasını sağlamak için insanlara çözümler üretirler.
* Profesyonel Yaşam Koçu, insanların yaşamlarında kesin değişimler yaratırlar.
* Profesyonel Yaşam Koçu, daha iyi bir yönetici, sanatçı, direktör ya da iş adamı olmayı sağlar.
* Profesyonel Yaşam Koçu, hayal edilen sağlık standartlarına ulaşmayı sağlar.
Profesyonel Yaşam Koçu, daha doğru, etkili ve iyi karar almanızı sağlar.
* Profesyonel Yaşam Koçu, hayatı sadeleştirmek ve daha etkili kılmayı hedeflerler.
* Profesyonel Yaşam Koçu, Stresi azaltmak ve toleransı dengede tutmak vs. gibi görevler üstlenir.
Evet şimdilerde, pek çoğu üst düzeylerde yaşayan insanlar, yaşam koçları peşinde koşarak, hayatlarına kendi veremedikleri düzeni başkaları tarafından verilmesini istiyorlar.
New York Times geçen sayılarından birinin Stil ekinde kapak konusunu bu konuydu. Yakında Oscar ödülü alan oyuncuların törende yaptıkları konuşmada Koçuma da teşekkür etmek isterim diyeceklerini iddia ediyor gazete.
Bryce Dallas Howard, henüz 25 yaşında genç bir Hollywood oyuncusu. Gerçek bir star olma yolunda hızla ilerliyor. Korku filmlerinin ustası Night Shayamalan'ın Köy ( The Village) filminde parladı, Lars von Trier'in Manderlay filminde oyunculuğunu kanıtladı, şimdi de Örümcek Adam 3 filminde oynuyor.
Bu genç yıldızın bir yaşam koçu var. Oysa babası Hollywood'un en güçlü, en deneyimli, en çok para kazanan insanlarından , Akıl Oyunlarının, Da Vinci Şifresinin yönetmeni Ron Howard. Ama genç kadın, hayatında ve mesleğinde ne yapacağını babasına değil, yaşam koçu Sherri Ziff Lester'a danışıyor. Bryce Dallas Howard, koçu sayesinde eğlence sektörünün talepleriyle başa çıkabildiğini, yazı yazmak için kendisine zaman ayırabildiğini ve basınla yaptığı görüşmeler sırasında soğukkanlılığını bozmadan özel hayatını bir nebze olsun koruyabildiğini söylüyor.
Genç yıldızın bir psikiyatrı yok. Sherri ile geçmişimi eşelemiyorum diyor. Hadi konuşalım, diyoruz. O bana bazı sorular soruyor, ben de önceliklerimin ne olduğunu anlıyor, ne yapmaya ihtiyacım olduğunu daha net olarak görüyorum.
Amerikan film ve müzik dünyasında koçluk müessesesi hızla kök salıyor. 2001'den beri üye sayısı ikiye katlanarak 9 bin 500'e ulaşan Uluslar arası Koç Federasyonu'nun üyelerinin yüzde 56'sı Amerikalı. Federasyon, üyeleri arasında uzmanlık alanına göre bir ayrım yapmıyor ancak son üç yılda, eğlence sektöründe hizmet veren koçların sayısının iki, hatta üç kat arttığını öne sürüyor. Bu koçların çoğu eski oyuncu, televizyon kanalı yöneticisi, film yapımcısı veya senaristlerden oluşuyor. Bir bölümü de yaşam koçluğuna başlayan psikiyatr ve psikologlar.
Film dünyasında çalışanların zaten oyunculuk koçu, ses koçu, yazarlık koçu gibi başka koçları var, ayrıca çoğu psikiyatrlara da gidiyor. Ancak bunların yanı sıra yaşam koçuna gittikçe daha çok ihtiyaç duyuyorlar.
Bir psikoterapist olarak üne kavuşan, Metallica müzik grubuyla çalışarak onlarla birlikte 2004'te Metallica: Some Kind of Monster adlı bir belgesel film çeviren Dr. Phil Towle, şu anda yaşam koçluğu yapıyor.
Towle Yaşam koçluğu ile terapi arasındaki fark şudur: Psikoterapi, insanın yaralarını iyileştirmesini sağlar. Koçluk ise insan, yaralı olsun olmasın, hayatta ulaşabileceği en yüksek başarı, mutluluk ve kendini geliştirme imkanını sağlamakta yardım eder diyor.
Bugün Hollywood'da oyunculara, senaryo yazarlarına, yönetmenlere Oscar törenleri için gönderilen hediye paketlerinde bedava koçluk seansları da bulunabiliyor.
Bu alanda çalışan koçlar, büyük stüdyo ve yapım şirketlerinin insan kaynakları bölümlerinin sık sık kendilerine başvurduklarını söylüyorlar. Bu hizmet talepleri, sadece klasik yönetici eğitiminin parçası değil. Örneğin, genç bir yapımcının film çekimi sırasında karşılaştığı kişilik ve iktidar çatışmalarını çözmesine yardım etmeleri için görevlendiriliyorlar.
Saat başına en az 100 dolar alan, yüz yüze veya telefonla müşterileriyle konuşarak hizmet veren eğlence sektörü koçları sadece meslek hayatı için değil özel hayat için de yardımcı olmaya çalışıyorlar. Çoğu biz müşterilerimizin annesi, babası veya aynı anda hem annesi hem babası gibiyiz diyorlar.
Meslek yaşamında karşılaşılan streslere gelince, Hollywood'da koçların en çok verdiği hizmet, bir senaristin senaryoyu zamanında bitiremediği durumlarda gerginliği yok etmek için yardımcı olmak, şöhret bağımlılarını reddedilme, unutulma korkusundan korumak için destek vermek, bazen de şöhretten başlarının dönmesine engel olmak.
Koçların büyük bir bölümü de eğlence sektörü hakkında deneyimi olanlar. Örneğin Depeche Mode Grubu'ndan Dave Gahan'ın eski karısı T. C. Conroy, şimdi Los Angeles'ta müzisyenlere yaşam koçluğu hizmeti veriyor.
Amerikan Psikoterapi Birliği (APA), eskiden tek tabanca olduğu bir alanda ortaya çıkan bu rakipten rahatsız olmadığını iddia ediyor. Yalnızca şunu söylüyorlar:
Eğer psikoloji alanından birisinin baş etmesi gereken bir sorun çıkarsa, koçların buna göre davranmaları gerektiğini bilmeleri gerekir.
Bende yaşam koçum olsun istiyorum.

Yaşam koçunu nerden bulabilirim?

Bizimle iletişime geçin...

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2021 Bilgiler
Coğrafya