(1925 İstanbul - 1995 İstanbul) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu. Asıl adı Sadrettin Alışık'tır. Ortaokulda tiyatroya ilgi duymaya başladı. İstanbul Erkek Lisesinde devam ederken Cağaloğlu Halk Evinde tiyatroya amatör olarak adım attı. Ardından Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne kayıt oldu. Bir süre resim öğrenimi gördükten sonra, 1943'te profesyonel oyunculuğa geçti. Çeşitli topluluklarda, çok sayıda oyunda rol aldı. 1945'te sinema filmlerinde de rol almaya başladı. Küçük Hanım ve Turist Ömer filmleriyle tanındı. 1959 yılında çevirdiği Yalnızlar Rıhtımı adlı filmde, daha sonra evleneceği Çolpan İlhan ile tanıştı. 1980'li yıllarda karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gördü. Sanat yaşamını televizyonda sürdürdü.

Sadri Alışık genellikle, değişen toplumsal değerler içinde güzelliğe tutkun, umutlu, yaşama sevinciyle dolu, dürüstlüğü ve doğruluğu özleyen insan tipini oynadı. Sinemanın yanı sıra şiir ve resimle de uğraşan Alışık, beş yüzün üzerinde filmde rol aldı. Sadri Alışık 18 Mart 1995'te yaşama veda etti.

Önceki
Önceki Konu:
Alıntı
Sonraki
Sonraki Konu:
Alıştırma

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya