08/12/2009 20:17
Bir yazıda, başkalarından (alanında tanınmış, yetke durumundaki kişilerden) aynen alınarak, tırnak içinde yazılan, yazarın kendisine ait olmayan bölüm.

Alıntı, bir görüşü desteklemek, açıklamak ya da örneklendirmek için yapılır. Bir anlamda tanık göstermedir. Alıntı yapılırken ekleme ve çıkarma yapmamalı, aynen alma yoluna gidilmelidir. Aynen alınmamışsa, bu durum belirtilmelidir. Alıntının kimden ve hangi kaynaktan yapıldığı ya yazı içinde ya da dipnot biçiminde sayfa sonlarında gösterilmelidir.

Makale, herhangi bir konuda bilgi vermek ya da bir gerçeği savunmak için yazılan yazıdır. Bakın ünlü Rus yazar Dostoyevski bu konuda ne söylüyor: "Makale üzerine düşününce, birdenbire onu gerçek bir içtenlikle yazmanın olanaksız olduğunu fark ettim. Oysa eğer içtenlik yoksa, yazmaya değer mi acaba? İyi bir başyazıda insanlara kendi düşüncelerinizi değil, onların düşüncelerini verebilirsiniz."

Kategoriler:
Etiketler:
Önceki
Önceki Konu:
Alasya, Zeki
Sonraki
Sonraki Konu:
Alışık, Sadri

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: