Müezzin ezan okurken neden eliyle kulağını kapatır? - Bilgiler
Müezzin, Arapça da çağıran, davet eden kişi anlamına gelir ve namaz vakitlerinin geldiğini ezan okuyarak bildirir. Aynı zamanda namaz esnasında gamet getip, dua da okur. Ezan okurken sağ elinin işaret parmağını kulağına tıkar. Bazı müezzinler her iki elinin işaret parmağını kulağına tıkayarak da okur.

Eski çağlarda günümüzdeki kadar teknolojik imkânlar olmadığı için ezanlar çıplak insan sesiyle okunuyordu. Dolayısıyla ezan çok uzaktan duyulmuyordu. Bu yüzden Peygamber efendimiz (S.a.v) Hz. Bilal'e ezan okurken daha çok ses çıkacağı için sağ elinin işaret parmağı ile sağ kulak deliğini tıkamasını emretmiştir. Bu asırlardır süregelen bir davranıştır ve günümüzde de ezanlar bu şekilde okunmaktadır. Kimi zaman müezzinlerin iki kulağını tıkayarak da ezan okuduğunu görmekteyiz. Kulak tıkamadan ezan okumanın da bir sakıncası yoktur.

İlk müslümanlardan olan Hz. Bilal, ilk ezanı okuyan kişidir. Müezzinlik şüphesiz sâlih amellerin en faziletlilerinden biridir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu