Güney Amerika'da yaşayan Boadie familyasının Eunectes cinsini oluşturan iki yılan türünün ortak adı. Boyları 8 metreyi aşabilen anakondalar dünyanın en büyük yılanlarıdır. Bazı yörelerde daha uzunlarının yaşadığı bildirilmiştir ancak 9 metreyi aşan örnekleriyle karşılaşılmamıştır. Derisinin rengi yeşilimsi kahverengidir. Sırtında büyük siyah benekler, gövdesinin iki yanındaysa küçük beyaz lekeler bulunur.

Güney Amerika'nın tropik bölgelerindeki bataklıklarda ve akarsularda yaşayan anakondalar zamanlarının büyük bir bölümünü sığ sularda geçirirler. Küçük geyik, balık, kaplumbağa gibi değişik birçok hayvanı avlayabilirler. Boa yılanıyla aynı familyadan olan Anakonda zehirli dişlere sahip değildir. Ancak güçlü gövdesiyle avına dolanır ve onu sıkarak boğar, avını bütün olarak yutar. Bir batında 75 kadar yavru dünyaya getirir.

Önceki
Önceki Konu:
Anafor
Sonraki
Sonraki Konu:
Aşkun, Vehbi Cem

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya