Kırık taşların ya da çakılların, çimento, kum ve suyla karıştırılmasıyla elde edilen yapı malzemesi. Kimyasal olarak etken ve ateşe karşı dirençli bir madde olan çimento, betonun bağlayıcı maddesidir. 1824 yılında İngiliz Joseph Aspdin'in, kireçtaşıyla kili kavurup öğüterek elde ettiği Portland çimento, günümüzde bağlayıcı olarak yaygınlıkla kullanılan çimentodur.

Beton türleri, kullanılan çimento türlerine, gösterdikleri özelliklere ve üretim yöntemlerine göre değişir. Bina inşaatında kullanılan betonun özellikleri büyük oranda içindeki çimento-su oranına göre belirlenir. Karışımdaki su oranı azaldıkça betonun sağlamlığı artar. Demir (çoğunlukla çelik) döşenmiş kalıplara dökülen betonlara "betonarme" adı verilir. Betonarmenin mucidi olarak Parisli bir bahçıvan olan Joseph Monier kabul edilir. Çubuklar şeklinde döşenen demir, betonun çekme direncini artırır. Beton tek başına rüzgâr, deprem gibi çeşitli etmenlere karşı dayanıklı değildir. Bu nedenle yapılarda betonarme kullanılır.

Önceki
Önceki Konu:
Beta Işınları
Sonraki
Sonraki Konu:
Beyaz Gürültü

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya