Jack London (Cek Landın)'ın romanıdır. Roman, anası köpek babası kurt olan bir kurt köpeğinin serüvenlerini anlatmaktadır. Anlatımdaki ustalık ve gözlemlerdeki sağlamlıkla dikkat çeken bir romandır.

Beyaz Diş, henüz yavru bir köpekken mağarasından ilk dışarıya çıkışında bir serçeden bile ödü kopan, büyüdükçe deneyim ve güç kazanan bir kurt köpeğinin hikâyesidir. Bir gün yanmakta olan bir ateşe doğru yönelir. Orada onu fark eden bir grup Kızılderiliden birisi onu sahiplenir ve dişlerinin beyazlığından ötürü ona Beyaz Diş adını verir. Beyaz Diş önceleri çadırlar arasında yiyecek hırsızlığı yapar, küçük köpekleri döver, kendisini kabul etmek istemeyen diğer köpeklere karşı güç üstünlüğü sağlayarak sözünü geçirir. Ama sahibi onu birkaç şişe viski uğruna satar. Beyaz Diş defalarca kaçmayı dener, sonunda başarır. Ormana giderek özgür bir yaşam sürmeyi ister. Ama o insanlarla birlikte olmaya alışmıştır. Sonunda yine insanlar arasına döner. Yeni sahibi Güzel Smith (Simit), köpek gösterileriyle hayatını kazanan katı yürekli, acımasız biridir. Beyaz Diş'i diğer köpeklerle acımasızca dövüştürür. Bir keresinde bir buldokla dövüşen Beyaz Diş ölümün eşiğine gelir. Dövüşün acımasızlığına dayanamayan seyircilerden Weedon Scoot (Vidon Skat), onu kurtarır ve satın alır. Artık Beyaz Diş'in yaşamında yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönem yeni sahibine derin saygı ve sevgi duyduğu yepyeni bir dönemdir. Sezgileriyle, cesurluğuyla, kuvvetiyle ve zekâsıyla efendisinin hizmetindedir. Efendisiyle öyle bütünleşmiştir ki onun neyi yapıp neyi yapmamasını istediğini çok iyi kavramıştır. Efendisinin uzaklara gideceğini öğrendiğinde günlerce hastalanır. Efendisinin evinde kendisine bir eş bulur. Artık onun da çocukları olmuştur.

Sonraki
Sonraki Konu:
Biçem

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya