Kadınların çoğu güzel görünmek için makyajsız dışarı çıkmıyor. Hiç yoksa bir ruj, bir rimel veya fondoten sürüyor. Hatta günümüzde bazı erkeklerin bile hafif makyaj malzemeleri kullandığını görüyoruz. Hâl böyle olunca, bir takım cilt problemleri veya hastalıklar kaçınılmaz oluyor.

Makyaj malzemelerinin önemli ölçüde yaygınlaşması ve düşük fiyatlı ürünlerin piyasaya sürülmesi makyaj yaşının düşmesine sebep oluyor. Yapılan araştırmalara göre erken yaşta makyaj yapmaya başlamak son derece zararlı. Makyaj malzemesindeki kimyasallar, zamanla deriden kana geçerek kanseri tetikliyor. En basitinden kullanılan allık ya da fondotenler cildi yıpratıyor, gözeneklerin oluşmasına ve hatta sivilcelerin oluşmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden hergün makyaj yapmaktan uzak durulmalı. Aynı zamanda özel günlerde güzel görünmek için yapılan ağır makyajların da cilt için son derece zararlı olduğu unutulmamalı.

Makyaj malzemesi kullanımında şunlara dikkat edilmeli;

Suda çıkmayan ürünlerden kaçınılmalı
Rimeller en fazla 4-5 ay kullanılmalı
Göz kalemi sadece gözün dışına sürülmeli
Göz altı ve kaz ayağı kırışıklıkları için daha az krem kullanılmalı
Makyaj haftada 3-4 kere yapılmalı
Ağır makyajdan kaçınılmalı
Toz farı tercih edilmeli
Makyaj temizlenmeden yatılmamalı

Önceki
Önceki Konu:
Mevlana kimdir?
Sonraki
Sonraki Konu:
Mevlid kandili

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu