Doktorlar, doğum esnasında her anne adayına derin ve düzenli nefes almasını söyler. Aslında bu nefes egzersizleri yalnızca doğum esnasında değil, doğum sancısı başladıktan sonra uygulanmalıdır. Çünkü nefes alıp verme egzersizlerinin doğum esnasında ve sonrasında yararı büyüktür.

Doğum esnasında anne adayı karın kaslarından destek alarak ıkınır, bebeği doğum kanalına iter. Bu esnada belirli aralıklarla meydana gelen rahimiçi kasılmalar da bebeğe giden kanın nispi olarak azalmasına neden olur. Bu da bebeğe daha az oksijen gittiği anlamına gelir. Anne adayı derin ve düzenli bir şekilde nefes alırsa kandaki alyuvarlara daha fazla oksijen yüklenir. Böylece bebeğin oksijensiz kalması engellenir. Aynı zamanda nefes alıp veren anne adayı, solumaya odaklandığı için kasılmaların ağrısını daha hafif hisseder.

Gebelik döneminde nefes alıp verme egzersizlerinin yapılması şüphesiz anne adayına doğum esnasında büyük yarar sağlayacaktır. Daha rahat bir doğum geçirmek isteyen anne adayları bu konu hakkında muhakkak doktoru ile görüşmelidir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya