Toplumların görevi olan kültürlerini sürdürmek ve geliştirmek, yetiştirmekte olan kuşağın eğitim ve öğrenimiyle, olur. Eğitim çocuk doğar doğmaz ailede başlar, okul içinde ve dışında yapılan eğitim ve öğretimle birlikte yaşam boyu sürer.

Geniş anlamıyla eğitim ve öğretim bireye, aileden bütün insanlığa ve evrene doğru yayılıp gelişen sevgi ve bilgiyi aktarır.

Amaç, seven, sayan, güvenli, bilgili, başarılı, verimli ve doyurucu bir yaşam sürecek kişiler yetiştirmektir.

Görülüyor ki , eğitim ve öğretimin amacı aynı zamanda ruh sağlığının da amacıdır. Çağdaş eğitim, bireyin ruhsal ve toplumsal bakımdan gelişmesini, bu dengeyi sağlamayı amaçlamaktadır.

Günümüz toplumunda, eğitimin temel amacı, bireylere, kendilerini yöneltebilme yeteneğini geliştirme yolunda yardımcı olmak, böylelikle de, gerek toplumun, gerekse bireylerin ödüllendirilmelerini sağlamaktır.

Eğitim faaliyetleri, önceden belirlenen amaçlar çerçevesinde yürütülmektedir. Eğitim amaçları, eğitim-öğretim faaliyetlerine yol göstermesi açısından bir başlangıcı, ulaşılan sonuçları eğitim amaçları esas alınarak değerlendirilmesi açısından da bir sonucu oluşturmaktadır.

Eğitimin amacı, zamana, topluma , öğrencilerin yaşına, okul kademelerine, derslerin muhtevasına vs. ... göre değişmektedir. Kısaca eğitimin amacı, eğitilen bireyde meydana getirilmek istenen davranış değişikliğidir. Eğitim amaçları belirlenirken sadece arzu edilen, istenilen amaçlar değil, mevcut imkanlarla ulaşılabilecek amaçların da dikkate alınması gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya