Gümüş de, altın gibi, binlerce yıldan beri süslemede kullanılan en önemli madenlerden birisi olmuştur. Gümüş, mücevhercilikte kullanıldığı gibi, mal ve hizmetlerin değiş-tokuşunda bir (parasal) değer olarak da önem taşımıştır. Termik ve elektrik iletkenliği yanında, yassılaşma ve incelme yeteneği ve oksidasyona dayanıklılığı da son derece fazla olan gümüş çoğunlukla bakır, kurşun ve çinko madenlerinin yanında yan ürün olarak elde edilmektedir.

Saf gümüş süslemecilikte kullanılırsa da, çok yumuşak olması yüzünden, alaşımlar halinde para ve kuyumculukta kullanılır. Fotoğraf filmi, elektrikli aletler, mobil telefonlar yapımı gümüş kullanan öteki sanayi kolları arasındadır.

Çıkarım alanı çok geniş olan bir maden olan gümüş halen 55 kadar ülkede çıkarılmakta fakat dünya toplam çıkarımının yarıdan fazlasının 5 ülke vermektedir. Meksika, ABD, Peru, Kanada, Avusturalya.

Sonraki
Sonraki Konu:
Altın

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2021 Bilgiler
Coğrafya