C vitamini, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren etkili bir antioksidandır. Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olduğu için hergün özellikle de kışın yeteri kadar tüketmeliyiz. Peki ama günlük c vitamini ihtiyacımız ne kadardır?

Yetişkin bir bireyin günlük alması gereken c vitamini miktarı ortalama 100 ' 130 mg dir. Bu ihtiyacı bir kivi, bir domates, bir portakal veya taze sıkılmış bir bardak portakal suyundan karşılayabiliriz. C vitamini vücutta uzun süre depolanmadığı ve fazla alındığında miğde bulantısı, kusma ve ishale neden olduğu için günlük olarak yeteri kadar alınmalıdır. Ayrıca uzun süre yüksek miktarda tüketilirse böbrekte taş oluşabileceği söylenmektedir.

Soğuk algınlığı veya enfeksiyon gibi durumlarda birkaç hafta boyunca fazla c vitamini tüketimi böbrek taşı oluşumuna ya da vücutta bir zarara yol açmaz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya