13/04/2013 10:00
Güneş ve Ay başta olmak üzere gök cisimlerinin çekim gücüne bağlı olarak deniz ve okyanuslarda meydana gelen su hareketlerine gelgit veya diğer adıyla med-cezir denir. Bu olay zaman zaman Dünya'nın farklı noktalarında gözlenir.

Ay'ın çekim gücü Dünya'ya yakın olması sebebiyle Güneş'e nazaran daha yüksektir. Bu nedenle Ay deniz veya okyanus üstüne geldiğinde suyun yükselmesine neden olur. Buna gelim denir. Deniz veya okyanusun etki alanı dışına çıktığında ise su alçalır. Buna da gidim denir. Ay Dünya'ya ne kadar yakın olursa, meydana gelen gel-gitler de o kadar büyük olur.

Gel-git olayı günde iki kere gelim, iki kere de gidim şeklinde gerçekleşir. Gel-git her gün, bir önceki güne göre 50 dakika gecikir. Bu gecikmenin sebebi ise Ay ve Güneş günü arasındaki farklılıktır. Gelgit olayı Atlas Okyanusu'nun sığ kıyılarında sıklıkla gözlenir. Çekim sırasında kumsalı kaplayan su bir süre burada kalarak daha sonra açıklara doğru çekilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: