Resmi adı Malta Cumhuriyeti'dir. Başkenti Valetta olan ülkenin, nüfusu 391 670 kişi (2000), yüz ölçümü 320 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Malta lireti, resmi dili Maltaca ve İngilizcedir. Halkın çoğunluğu Hristiyan'dır. Malta Akdeniz'in ortalarında bulunan bir adadır. En yakın komşusu kuzeyde İtalya'dır. Ülkenin kişi başına düşen ulusal geliri 8793 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 10 yıl, insanların ortalama ömrü 76 yıldır.

Ülkenin en büyük kenti Birkirkara, en yüksek dağı Dingli'dir (253 m). Malta, Gozo, Comino adalarından oluşur. İç kısımlarda fazla yüksek olmayan tepeler bulunur. Akdeniz iklimi etkilidir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar kısa, serin ve bol yağışlı geçer. Yüksek sıcaklık nedeniyle bitki örtüsü zengin değildir. Doğal kaynakları kireç taşı ve tuzdur. Tarım ve hayvancılık ürünleri, patates, karnabahar, üzüm, buğday, arpa, domates, turunçgiller, yeşil biber, domuz eti, süt, kümes hayvanları ve yumurtadır. Ülkenin endüstrisi tekstil ve turizme dayalıdır. Başlıca kentleri, Valletta ve Sliema'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Malezya
Sonraki
Sonraki Konu:
Manisa

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya