1878 yılında doğan Mehmet Ali Laga, Kuleli Askeri Lisesi'ni Harbiye Mektebi'ni bitirdikten sonra, Trablusgarp Fırkası'nda görevlendirildi. 1904 yılında kolağası olarak İstanbul'a döndü ve kaymakamlık görevinin yanı sıra resim öğretmenliği de yaptı. 1924 yılında Harbiye'den emekli olunca, Osmanlı Ressamlar Cemiyeti'ni kurmuştur.

Viyana ve Berlin'de düzenlenen Savaş Resimleri Sergisi'ne kattığı resimleri Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi'nde bulunmaktadır. Sanatçı daha çok Edirne, Bursa ve İstanbul'da yaptığı manzara resimleri ile tanınır. Başlıca yapıtları arasında şunları sayabiliriz: "Karlı Peyzaj", "İskelede Gemiler", "Bursa'dan Peyzaj", "Vaniköy Kırmızı Yalı", "Çeşme" vb.

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

Türk ressamı (Trablusgarp 1878 - İstanbul 1947). Kuleli Askeri Lisesi ve harbiye mektebini bitirdi. Trablusgarp fırkasında görevlendirildi. 1904'te kolağası olarak İstanbul'a geldi. 1907'de kaymakam olarak Hassa Ordusu Erkan-ı Harbisine tayin edildi. Kuleli Askeri Lisesi (1908-1914), Bursa Lisesi (1914-1919), İstanbul Halıcıoğlu Lisesi'nde ( 1919-1924) resim öğretmenliği yaptı. 1924'te emekliye ayrıldı. Osmanlı Ressamlar Cemiyetinin kurucularındandır. Viyana ve Berlin'de düzenlenen Savaş Resimleri Sergisine dokuz resimle katıldı (1918). Bu resimler Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi'ndedir. Genellikle izlenimci tarzda çalışan sanatçı, Edirne, Bursa ve İstanbul'dan yaptığı manzara resimleriyle tanınır.

Kategoriler:
Etiketler:
Önceki
Önceki Konu:
Gıvanıan
Sonraki
Sonraki Konu:
Naci Kalmukoğlu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya