•Aslen Artvin’den İstanbul’a göçmüş bir aileden gelen Oğuzhan CENGİZ,19 Mayıs 1959’da Kasımpaşa, Çivici Sokakta doğdu. Oğuzhan CENGİZ’in çocukluğu Sahrayı Cedit ve Erenköy’de geçti. Gençlik yıllarının başında ailesiyle birlikte Merter-Tozkoparan’a taşındılar.

•Oğuzhan CENGİZ 12 Eylül askeri darbesinde Ülkücü arkadaşlarıyla beraber yargılandığı birçok davadan hüküm giyerek, gençlik yılları itibari ile hayatının en değerli ve en verimli 12 yılını demir parmaklıklar ardında, hapishanede geçirdi.

•Ülkücü hareketin önde gelen isimlerinden olan Oğuzhan CENGİZ gençlik yıllarında Ülkü Ocaklarının çeşitli kademelerinde görev aldı ve bölge başkanlıkları yaptı. Sosyal/siyasi çalkantıların olduğu dönemlerde öğrenim hayatını sürdüremeyen yazar,12 yıl yattığı hapishane ortamında kendini yetiştirdi

•1977-78 yılında İstanbul Ülkü Ocağı il yönetiminde bulunan yazar, Ülkü Ocaklarından ÜGD’ ye geçişte kurucu üyeler arasında yer aldı.

•1990 yılında 12 yıl yattığı hapishaneden çıkan Oğuzhan CENGİZ yaşamınını çok sevdiği

yayıncılıkla idame ettirmektedir.

•1997 yılında evlendi. Oğuzalp isminde bir oğlu ve Bilge isminde bir kızı var. Ayrıca 2008 yılında Mustafa Erdem isminde bir oğlu daha olmuştur.

•2002 yılında Arslan Tekin ve bir başka arkadaşı ile birlikte TÜRKHABER GAZETESİ’ni kurdu ve genel müdürlüğünü yaptı. Daha sonra eşi Ümmühan Cengiz ve Yavuz Selim Demirağ ile TÜRKHABER GAZETESİ’nin yayınını sürdürdü.

•2003 yılında BİLGEOĞUZ YAYINLARI’nı kurdu ve tescilli marka haline getirdi.Daha sonra ise başka bir yayınevi markası olarak “FOSİL”i ve çocuk yayınları için de “BİLGECAN” markalarını oluşturdu.Halen Bilgeoğuz Yayınları’nın yöneticiliğini yapan Oğuzhan CENGİZ, milli ve manevi değerleri anlatan eserler yayınlamaya devam etmektedir.

•Bilgeoğuz Yayınları, yayıncılık hayatında oldukça kısa sayılabilecek bir zaman diliminde üç yüze yakın eseri Türk kültür hayatına kazandırmıştır.

•Oğuzhan CENGİZ’İN Hikâye denemeleri, şiirlerinin yanı sıra yayınlanmış olan yedi kitabı (“YANIK KALE”, “KAPIALTI”, “SÜRGÜNDEKİ DERVİŞ”, “BİR YILDIZ KAYDI” “TEŞKİLAT ERCAN”, “ARŞİV BELGELERİNDE GÜN SAZAK”, “OKUL ve AİLE ETKİNLİKLERİ”) var. Ayrıca yayına hazırlanmakta olan sekizinci kitabı da (Rahmetli İstanbul il Başkanımız Şehit RECEP HAŞATLI’yı anlatan) yakın zaman da çıkacaktır. Oğuzhan CENGİZ kitaplarında daha çok 1970–1980 yılları arasının çok geniş tahlillerini yapmaktadır.

- - - - - - - -

OĞUZHAN CENGİZ

İNGİLİZCE BİYOGRAFİ:

Oğuzhan CENGİZ borned in Çivici Street, Kasımpaşa at 19 May 1959. Before he had borned, his family emigrated from Artvin to İstanbul. At his childhood period, he lived in Sahrayı Cedit and Erenköy in İstanbul. At the very beginning of his adolescence, he moved to Merter-Tozkoparan with his parents.

Oğuzhan CENGİZ was adjudicated and received sentence by more than one cases with his Ülkücü (Idealist Turkish Youngs) friends as a result of September,12 military coup in Turkey. For this reason, he had to be lived his most valuable and efficient years in prison.

Oğuzhan CENGİZ who one of the most influential names of Ülkücü Movement served for many different departments of Ülkü Ocakları (Legal Youth Associations of Natioanlist Movement in Turkey). He also served for Ülkü Ocakları as region leadership. Although there had been political and social turbulences, Oğuzhan CENGİZ self-educated in his 12 years imprisonment.

The writer was one of the members of İstanbul Ülkü Ocağı province administration at 1977–78. Moreover, he was also one of the founder members of ÜGD instead of Ülkü Ocakları.

Oğuzhan CENGİZ came out of prison after 12 years at 1990. He maintains his life as a book publisher that he has been predicated love to his job.

He founded TÜRKHABER GAZETESİ(nawspaper) with Arslan Tekin at 2002 and he conducted general management of the newspaper. Then he continued publishing of the newspaper with his wife Ümmühan Cengiz and Yavuz Selim Demirağ.

He founded BİLGEOĞUZ YAYINLARI(Publishing Co.) and made it a trade mark company at 2003. While he is conducting general management of the BİLGEOĞUZ YAYINLARI, he maintains publishing books that contented with natioanal and spiritual norms.

In addition to his stories and poems, he is the writer of seven books that were published:

YANIK KALE”, “KAPIALTI”, “SÜRGÜNDEKİ DERVİŞ”, “BİR YILDIZ KAYDI” “TEŞKİLAT ERCAN”, “ARŞİV BELGELERİNDE GÜN SAZAK”, “OKUL ve AİLE ETKİNLİKLERİ. In addition, his 8th book is going to be published in the near future. Oğuzhan CENGİZ focuses on detailed analysises of 1970–1980 period of Turkey in his books.

Önceki
Önceki Konu:
Yasemin Boran
Sonraki
Sonraki Konu:
Cengiz Topel

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya