Schengen vizesi, schengen anlaşmasını imzalamış olan Avrupa ülkelerinde geçerli ve kişiye serbest dolaşım hakkı veren bir tür vizedir. Kişi, bulunduğu ülkeden başka bir ülkeye gitmek istediğinde, ayriyeten gideceği ülkenin konsolosluğuna başvurmadan schengen vizesi sayesinde hava, kara, demir ve deniz yoluyla sorunsuz  bir şekilde yolculuk yapabilir.

Schengen vizesi almak için Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Portekiz ve Yunanistan konsolosluklarından herhangi birine başvurmak yeterlidir. Başvuruda kullanılacak evrakların tam ve gerçek olması gerekmektedir. Seyahat uzunluğuna göre 10-60 avro arasında değişen vize ücreti konsolosluğa yatırıldıktan sonra başvurulu yapılmalıdır. Başvuru sonucu en geç 1 hafta içerisinde açıklanır. Ayrıca vize hangi ülkenin konsolosluğundan alındıysa, ilk önce o ülkeye giriş yapılmalıdır.

Schengen vizesi almak için gerekli olan temel evraklar şunlardır;

Geçerli bir pasaport
2 adet fotoğraf
Seyahat sağlık sigortası ve varsa otel, uçak rezervasyonları
Banka hesap cüzdanı, tapu, araç ruhsatı gibi maddi gelir durumunu özetleyen evraklar
Ticari seyahatler için imza sirküleri, vergi levhasının fotokopisi, işletme faaliyetini gösteren evraklar
Yapılması planlanan seyahatle ilgili detaylar

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya