Resmi adı Tacikistan Cumhuriyeti'dir. Başkenti Duşanbe olan ülkenin nüfusu 6 578 681 kişi (1999), yüz ölçümü 143 100 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Ruble, resmi dili Tacikçedir. Halkın %85'i Müslüman, %15'i de diğer dinlere mensuptur. Orta Asya'da, Çin ve Afganistan sınırında yer alır. Komşuları, kuzeyde Kırgızistan, doğuda Çin, güneyde Afganistan, batıda Özbekistan'dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 122 $, zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrüyse 70 yıldır. En büyük kenti Duşanbe, en yüksek noktası İsmail Samanlı Dağı (7495 m)'dır.

Başlıca akarsuları, Zerefşan, Kızılsu, Muksu, Murgad, Gunt ve Vahş ırmaklarıdır. Tacikistan, yüksek bir ülkedir. Doğuda yükseltisi 4000 metreyi bulan yüksek plâtolar, batıda geniş vadilerle kaplıdır. Yüksek plâtolarla kaplı olan doğu kesiminde iklim serttir. Doğal kaynakları, alüminyum, kömür, kurşun ve çinkodur. Tarım ürünleri, pamuk, yem bitkileri, tahıl, meyve ve üzümdür. Endüstri dalları, besin, tekstil, madenciliktir. Başlıca kentleri, Duşanbe ve Hocent'dir.

Önceki
Önceki Konu:
Tac Mahal
Sonraki
Sonraki Konu:
Tahran

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya