22/02/2013 10:00
3G, üçüncü nesil mobil iletişim altyapısına verilen genel bir addır. Kısaca kablosuz teknoloji olarakda ifade edilebilir. Bu teknoloji yüksek güvenlik ve kalitede daha hızlı veri iletimini sağlar.

3G ile dizüstü bilgisayarlarından, cep telefonlarından ve cep bilgisayarlarından kesintisiz bağlantı sağlamak mümkündür. Bu da bize görüntülü konuşmayı, televizyon izlemeyi ve birçok imkanı sunuyor. 3G teknolojisini telefonda kullanmak için telefonun 3G ile uyumlu olması gerekmektedir. Yurt dışında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan 3G, Türkiye'de de 2009 yılından bu yana kullanımı artmaktadır.

1G dönemi 1970 yılının başından 1980 yılına kadar sürdü. 2G dönemi, 1990 yılında başladı ve halen bazı ülkelerce kullanılmaktadır. 3G dönemi ise 2001 yılında Japon NTT DoCoMo tarafından yapılan çalışmalar ile başladı.

Türkiye'de Avea, Vodafone ve Turkcell 3G hizmeti vermektedir. 3G uyumlu telefonların listesini görmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu