08/12/2009 20:21
1943 yılında Anamur'da doğan Abdulkadir Bulut, ilk ve ortaokulu Anamur'da bitirdikten sonra Akşehir İlköğretmen Okulu'na girdi ve bu okuldan 1961 yılında mezun oldu. Anamur ve Kırıkhan'da öğretmenlik yaptı. 1966'da Anamur'da öğretmenlik görevini sürdürürken 'sol' propagandası yaptığı gerekçesiyle Bakanlık emrine alındı ve mahkemeye verildi. 1967'de aklandı, ama Bakanlık, görevine tekrar döndürmedi. Danıştay'da açtığı davayı kazanarak 777 gün sonra görevine döndü. 1971'de yeniden tutuklandı. Öğretmenlik görevini İstanbul'da sürdürdü. 8 Ağustos 1995 günü Silifke'den Anamur'a giderken dolmuş-minibüsün kapısının açılmasıyla minibüsten düşerek hayatını kaybetti.

Şiire 1960'tan sonra başladığı halde uzun süre adını duyuramadı. Milliyet Sanat dergisinin açtığı "1974'ün En Başarılı Genç Şairi" yarışmasında "1974'ün övgüye değer şairlerinden" birisi olarak ödül aldı.

BENDE SAKLI KALAN ADIN

Bende saklı kalan adın

Şimdi fasulyelere sırık diken

Köylü kadınların ağzında

Sakız olup çiğneneceği yerde

Katılıyor onların güpegündüz

Mırıltılarla başlayan ağıtlarına

Bende saklı kalan adın

Çoktan sokulmuş olmalı

Okul çocuklarının köy yollarında

Taşların soğumuş yüzlerine

Tebeşirle yazdıkları yazıların

Aralarına

Bende saklı kalan adın

Tozlaşsa da bir nergis çiçeği gibi

Gadan alayım gene de

Bir işçinin elindeki sefertasıyla

Ve alnından sarkan susuşla

Yanyana duracak güzellikte

Sonraki
Sonraki Konu:
Vedat Sakman

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: